IZ POVIJESTI ŠKOLE

Organizirani počeci školstva u Tovarniku sežu još u daleku 1758. godinu. Tovarnik je tada bio od posebnog značaja za vukovarsko vlastelinstvo u čijem se sastavu nalazio. U njemu je nastalo sjedište kotarskog suda i oblasti, pošte, konjaničke vojarne i općine. 1758. godine pokraj crkve osnovana je Narodna škola za hrvatsku djecu. Već u početku imala je 40 učenika. Godišnja plaća učitelja bila je 30 forinti i besplatan stan od općine te dio žitarica u naravi od župnika koji je iste dobivao od kmetske desetine. Godine1878. u Tovarniku je bila 271 kuća s 265 kmetovskih zadruga. 1784. godine sazidana je nova školska zgrada. Narodna škola za hrvatsku djecu imala je učenike u tri razreda. U cijeloj školi bilo je 152 učenika. Nastava se polazila samo po zimi. Prvi je učitelj bio Josip Čolić, star 30 godina, podrijetlom iz kmetovske kuće u Tovarniku. Župnik je bio ravnatelj škole te je slao izvješća o uspjehu dva puta godišnje kraljevskom nadzorništvu pučkih škola. Ova škola je pokazivala dobre rezultate u uspjehu. Nastavni predmeti su bili: kršćanski nauk, poznavanje i izvođenje slova, njemačko i slavonsko sricanje i čitanje, krasopis, računanje i njemački jezik. Narodne škole uzdržavale su općine razrezivanjem školarine na kuće koje su imale djecu. Tovarnički župnik, kao ravnatelj narodne škole, poslao je 1802. godine izvješće kraljevskom nadzorništvu pučkih škola da se 10. travnja srušila školska zgrada. Nastava se nije mogla održavati jer u selu nije bilo prikladne zgrade za školu te je vlastelinstvo Vukovar bilo dužno dati građu i ostali materijal za izgradnju škole. Ima dokaza da je nova školska zgrada već dosta godina postojala do 1831. godine. Tada je sa školom pod istim krovom bio stan za učitelja, dvorište i mali vrt. Zgrada je bila s južne strane Katoličke crkve i župnog dvora. Poslije Josipa Čolića na mjesto učitelja došao je Pavao Kovačević koji je potjecao iz kmetske kuće, a da bi se izdigao u klasu povlaštenih s naslovom gospodina, oženio se Terezijom Rosenstigel koja je rođenjem bila pripadnik vladajuće nacije u carevini. Godine 1837. učitelj je imao od vlastelinstva 40 forinti u novcu, 25 metara pšenice i kukuruza te 12 hvati drva. Gospodin učitelj Kovačević, kako je bio tadašnji običaj, nije plaćao porez za sebe, djecu, kuću i životinje. U drugoj polovici 19. stoljeća narodna škola u Tovarniku imala je tri razreda. Godine 1865. poslije Kovačevića u školi služi učitelj August Matoš. Školu je tada polazilo 80 učenika. Učitelju Augustu rodio se sin Antun 13. lipnja 1873. godine. Antun Gustav Matoš je uz roditelje u Tovarniku bio tri godine, kada je otac August premješten u Zagreb. Poslije Augusta Matoša za učitelja dolazi Antun Koharić. Godine 1891. izgrađena je opet nova školska zgrada.

Katolička crkva u Tovarniku 1875. godina.